Niektóre psy o krótkich czaszkach m.in. buldogi francuskie, buldogi angielskie, mopsy, pekińczyki mogą chorować na zespół oddechowy ras krótkoczaszkowych. Najczęstsze objawy występujące u zwierząt to: chrapanie, świsty oddechowe, chrapliwy oddech, duszność wdechowa, nietolerancja wysiłku, a w poważniejszych przypadkach omdlenia.
Objawy nasilają się wraz ze stresem, wysiłkiem lub przy upale. Zdarzają się także ataki duszności w czasie snu.

Bąbel, 5-letni buldog francuski został skierowany do nas na diagnostykę endoskopową oraz operację dróg oddechowych w związku z chorobą o nazwie zespół oddechowy ras krótkoczaszkowych. 

U Bąbla już wcześniej przeprowadzono udaną operację w związku z wydłużonym podniebieniem miękkim. W naszej lecznicy wykonaliśmy plastykę zwężonych nozdrzy przednich, plastykę wywiniętych kieszonek krtaniowych oraz plastykę krtani w związku z jej zapadnięciem. 

Po 3 tygodniach od operacji Bąbel czuje się bardzo dobrze. Operacja dróg oddechowych u Bąbla poprawiła mu znacznie komfort życia. Jest to tym istotniejsze ,że objawy zespołu oddechowego zwykle nasilają się wraz z wiekiem zwierzęcia.