Czas w którym kształtuje się charakter u szczenięcia jest krótki i zamyka się w jego pierwszych 12- 16 tygodniach życia ! Czteromiesięczne szczenię ma już wszystkie podstawowe cechy charakteru psa dorosłego.
Okres socjalizacji ( od 3 do około 16 tygodnia życia) jest najważniejszym okresem w rozwoju szczenięcej psychiki.
Między 4. i 7. tygodniem życia szczenięta poznają świat i tworzą sobie bank informacji o nim. Szczeniętom należy dostarczać różnorodnych bodźców: należy je głaskać, brać na ręce, mówić do nich, umożliwić im kontakt z przedstawicielami innych gatunków, innymi ludźmi , dziećmi. Dźwięk pralki , suszarki, odkurzacza, muzyki – im bardziej różnorodne będą ich doświadczenia w tym wieku , tym bardziej pewne siebie będą jako psy dorosłe.
W fazie socjalizacji główny nacisk powinno się położyć na wspólne zabawy z psem. Uczyć poprzez zabawę. Człowiek inicjując zabawy powinien spełniać rolę „psa- ojca”. Cierpliwość, zrozumienie , ale także konsekwencja zbudują zaufanie zwierzęcia i pozytywny stosunek do nowych opiekunów. Jeżeli szczenię z jakiegoś powodu musi zostać skarcone , to zrozumie tylko taką karę, jaką stosowała wobec niego matka – chwyt za skórę na karku i przytrzymanie do momentu okazania przez szczeniaka uległości . Inne formy karania szczeniaczka są niedopuszczalne.
Zapoznanie szczeniaczka z życiem codziennym, z gwarem ulicy, z hałasem przejeżdżających samochodów, rowerzystami itp. są bardzo istotne w edukacji naszego pupila. Jednocześnie wiemy ,ze młode zwierzęta są bardziej podatne na infekcje. Jeśli chodzi o parwowirozę to w wieku 6 tygodni mniej więcej połowa szczeniąt jest już wrażliwa na zachorowanie , w wieku 8 tygodni większość jest wrażliwa , a wieku 12 tygodni prawie wszystkie szczenięta są wrażliwe.
Dzięki programowi wczesnych szczepień szczenięta mogą być prawidłowo wprowadzane do nowego środowiska . Zalecamy wykonywanie pierwszych szczepień już od 6. tygodnia życia szczenięcia. Program wczesnych szczepień pozwala nam na ich wcześniejsze zakończenie , a naszym małym podopiecznym daje szansę prawidłowej socjalizacji, a więc pełnego kontaktu z potencjalnie agresywnym zakaźnie środowiskiem, nie obawiając się już o zdrowie szczeniaczka.