🔹 Sanacja jamy ustnej to zabieg leczniczo-profilaktyczny, któremu z reguły towarzyszą inne zabiegi w jamie ustnej (np. ekstrakcja, czyli usunięcie zębów).
🔹 U zwierząt sanację wykonujemy w znieczuleniu ogólnym. Ponadto w naszej lecznicy każdy pacjent podczas zabiegu nadzorowany jest przez asystę anestezjologiczną przy użyciu aparatury wziewnej, co umożliwia wykonanie bezpiecznie całej procedury także u zwierząt starszych.
 
Sanacja obejmuje:
🦷 Dokładne zbadanie jamy ustnej
🦷 Usunięcie osadu i kamienia nazębnego
🦷 Wypolerowanie i zabezpieczenie koron zębowych
 
🔹 W przypadku zębów których nie da się już wyleczyć podczas jednego zabiegu wykonuje się również ekstrakcję, czyli usunięcie zębów
🔹 Sanacja jest często okresowym zabiegiem higienicznym albo interwencją, gdy pojawią się objawy chorób przyzębia.
 

🔹 Jak przygotować się do sanacji jamy ustnej?
 
Ponieważ u zwierząt zabiegi stomatologiczne wykonujemy w znieczuleniu ogólnym niezbędne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do wykonania całej procedury medycznej.
 
O czym musisz wiedzieć:
1️⃣ Pierwszym krokiem przed sanacją jest udanie się do lekarza, aby ten mógł ocenić stan jamy ustnej i uzębienia. Ponadto, jeśli wymaga tego sytuacja zostaną wydane niezbędne leki, w tym na przykład antybiotyk kilka dni przed planowanym zabiegiem.
2️⃣ Przede wszystkim przed zabiegiem należy wykonać ogólne badania krwi, abyśmy mogli dopuścić pacjenta do wykonania sanacji oraz dobrać odpowiednią indywidualną narkozę.
3️⃣ Niektórzy pacjenci wymagają również kontrolnego badania echa serca (najczęściej są to zwierzaki predysponowane do chorób serca, zwierzęta starsze oraz te, u których podczas badania lekarz w badaniu stetoskopowym wykrył szmery sercowe.
4️⃣ Pacjenci do zabiegów stomatologicznych muszą być na czczo 12h, pić mogą normalnie, ale 2h przed przyjazdem do lecznicy prosimy, aby nie podawać zwierzęciu wody. To bardzo ważne, ponieważ nie chcemy, aby pacjent po znieczuleniu zachłysnął się wymiocinami
 

Oto kilka najpowszechniejszych objawów, z którymi najczęściej spotykamy się w naszej lecznicy, których powodem może być problem z jamą ustną.

Na co zwrócić uwagę ?

👉🏻Przede wszystkim nieprzyjemny zapach z jamy ustnej pupila
👉🏻Kiedy fizycznie widzisz kamień nazębny
👉🏻Nadmierne ślinienie się
👉🏻Kiedy zobaczysz opuchliznę i krwawienie dziąseł
👉🏻Odmowa jedzenia – zwierzę podchodzi do miski i widać wyraźnie, że chce zjeść, ale „coś powoduje, że odchodzi lub zje zaledwie kilka ziarenek karmy pomimo głodu”
👉🏻Apatia
👉🏻Wyraźny dyskomfort
👉🏻Zmiana zachowania (zwierzak towarzyski, spokojny nagle staje się psem wycofanym, a w momencie chęci otwarcia pyska lub próby dotknięcia tej okolicy staje się agresywny)
👉🏻Zwierzęta, aby ulżyć ból często ocierają pyskiem o rożne przedmioty i szukają źródła zimna
👉🏻Podczas jedzenia zwierzę wokalizuje

❗️Bakterie namnażające się w pysku mogą dostać się do krwiobiegu wywołując poważne choroby innych narządów wewnętrznych np.niewydolności nerek, uszkodzenia wątroby lub choroby serca ❗️

Przypominamy, że w naszej lecznicy mamy darmowy przegląd jamy ustnej 

Zapraszamy wszystkich opiekunów wraz ze swoimi zwierzakami. Lepiej zapobiegać niż leczyć 🐾