Kilka dni temu w naszej lecznicy pojawiła się Sonia , 10-letnia suczka rasy amstaff z dużym guzem gruczołu mlekowego. Opiekun Soni zamartwiał się, gdyż ze względu na podeszły wiek suczki i rozmiar guza, żaden z lekarzy, u których był dotychczas nie zdecydował się na przeprowadzenie operacji mastektomii ( usunięcie gruczołu mlekowego oraz guza), a codzienne życie Suni stawało się przecież coraz trudniejsze. 
Znieczulenie ogólne jest obarczone ryzykiem powikłań w każdym wieku i rośnie wraz z wiekiem zwierzęcia. Bardzo ważna jest w takich przypadkach ocena stanu klinicznego pacjenta zwł. ocena serca, układu krążenia, układu oddechowego, badanie morfologiczne i biochemiczne krwi, a także badanie pod kątem wystąpienia ewentualnych przerzutów nowotworowych.

Wyniki badania krwi , badania USG jamy brzusznej, badania RTG klatki piersiowej oraz ocena stanu i pracy serca ( badanie EKG, echo serca) dostarczyły nam niezbędnych informacji o stanie zdrowia Soni i umożliwiły zakwalifikowanie jej do odpowiedniej grupy ryzyka anestetycznego. Tak przygotowanemu pacjentowi dobraliśmy odpowiedni protokół znieczulenia, który pozwolił nam na bezpieczne i pozbawione jakichkolwiek komplikacji zoperowanie Soni.
Niewątpliwie na sukces przebiegu całej procedury miała wpływ zgoda właścicieli na wykonanie badań i stosowanie się do zaleceń. 

Sonia dostała szansę ! Kto wie, może nawet na kilka lat aktywnego , radosnego życia  ze swoją rodziną. 
Czekamy jeszcze wspólnie z opiekunami Soni i Sonią na wyniki badań histopatologicznych, od których zależy dalsze postępowanie terapeutyczne. Trzymamy kciuki za sympatyczną pacjentkę.