Endoskopia

Nasza pracownia endoskopowa wyposażona jest w nowoczesny, wysokiej klasy sprzęt wideoendoskopowy firmy Olympus. Dysponujemy kilkoma rodzajami fiberoskopów (endoskopy giętkie) oraz wykorzystujemy do badań endoskopię sztywną.

Wykonujemy następujące badania endoskopwe:

  • panendoskopia (badanie gardła, przełyku, żołądka- gastroskopia oraz początkowego odcinka jelita cienkiego)
  • kolonoskopia (badanie prostnicy, okrężnicy i jelita biodrowego)
  • bronchoskopia (badanie dróg oddechowych w tym tchawicy i oskrzeli)
  • badanie endoskopowe jam nosowych

Dysponujemy szerokim zakresem instrumentarium( tzw. manipulatory) służącego do pobierania próbek, w tym wycinków do dalszych badań ze zmienionych chorobowo miejsc oraz do usuwania ciał obcych z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

PAMIĘTAJ! W przypadku połknięcia ciała obcego przez zwierzę szybka interwencja lekarza daje szansę na usunięcie ciała obcego za pomocą techniki endoskopowej bez przeprowadzenia otwartego zabiegu chirurgicznego.

WAŻNE! Jeżeli pacjent niedawno przechodził badanie RTG z wykorzystaniem kontrastu, zabieg gastroskopii można przeprowadzić dopiero po 24 godzinach od podania środka kontrastującego.

Przygotowanie pacjenta do kolonoskopii i rektoskopii.

Ścisła głodówka minimum 48 godzin przed zabiegiem.
Picie do woli.
Na 24 i 12 godzin przed zabiegiem należy wykonać lewatywę z ciepłej wody w domu.

W ostatniej dobie przed badaniem podajemy preparat np. Fortrans, rozpuszczając 1 saszetkę w litrze wody i podając do picia w ilości 25-30 ml na kg masy ciała.

W przypadku podania wcześniej kontrastu do przewodu pokarmowego w postaci papki siarczanu baru musi upłynąć minimum 48 godziny od jego podania do badania.

Nie zastosowanie się do zaleceń może uniemożliwić wizualizację i w efekcie wykonanie badania.

Przygotowanie pacjenta do gastroskopii.

Głodówka minimum 24 godziny.
Na minimum 6 godzin przed zabiegiem odstawiamy picie.

W przypadku podania wcześniej kontrastu do przewodu pokarmowego w postaci papki siarczanu baru musi upłynąć minimum 24 godziny od jego podania do badania.

Nie zastosowanie się do zaleceń może uniemożliwić wizualizację i w efekcie wykonanie badania.