1) Kleszcze są jednymi z najgroźniejszych pasożytów zarówno człowieka, jak i zwierząt.

2) Każdego roku wzrasta liczba przypadków chorób przenoszonych przez kleszcze u psów w Polsce, bowiem stale rośnie populacja zainfekowanych kleszczy. 

ZDJĘCIA EWY 216

Regularne stosowanie preparatów przeciwkleszczowych przez cały okres aktywności kleszczy pomoże ustrzec Twojego pupila przed zachorowaniem na choroby odkleszczowe.

3) W Polsce sezon aktywności kleszczy rozpoczyna się zwykle w marcu, kiedy tylko temperatura zewnętrzna przekroczy 5 stopni C i kończy się najczęściej w listopadzie wraz z jej spadkiem z wyraźnie zaznaczonym szczytem wiosennym (kwiecień-czerwiec) i jesiennym (wrzesień- październik).

4) Obecnie kleszcze występują praktycznie na terenie całego kraju, głównie w lasach liściastych i mieszanych, a także w parkach miejskich. Łagodne zimy oraz ciepłe i wilgotne lata sprzyjają rozprzestrzenianiu się kleszczy.

 

5) Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Babesia canis . Babeszjoza

Babesia canis w obrazie mikroskopowym. Babeszjoza jest chorobą wywołaną przez pierwotniaki, które są przenoszone przez kleszcze. Pasożyty niszczą czerwone krwinki wywołując niedokrwistość. W przebiegu choroby mogą pojawić się objawy ze strony wątroby, nerek, płuc, serca, trzustki, a także objawy nerwowe. Pierwsze niepokojące objawy występują zwykle w ciągu 3.-4. dni od chwili ukąszenia kleszcza, ale zdarza się,że występują dopiero po kliku tygodniach.

– przenoszą groźne dla zdrowia i życia zwierząt choroby takie jak: babeszjoza, borelioza, erlichioza, anaplazmoza, europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu
– ślina kleszczy może mieć toksyczne i uczulające działanie
– uszkodzona przez kleszcze skóra może stać się wrotami zakażenia 

6) Pamiętaj o 4 zasadach !

1 ZASADA 
Stosuj regularnie przez cały okres aktywności kleszczy preparaty i środki przeciwkleszczowe.

2 ZASADA
Oglądaj ciało zwierzęcia po pobycie na terenach zagrożonych występowaniem kleszczy.

 3 ZASADA
Ostrożnie i w jak najszybszym czasie usuwaj pasożytujące kleszcze lub zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii. Zalecamy usuwanie kleszczy wyłącznie urządzeniami specjalnie do tego przeznaczonymi. Nie wolno smarować kleszcza żadnymi tłuszczami, nie należy wyciągać kleszcza palcami. Po usunięciu kleszcza sprawdź, czy kleszcz został usunięty w całości , a następnie zdezynfekuj miejsce po usuniętym kleszczu.

4 ZASADA
Jeżeli Twój pupil zachoruje miej na uwadze fakt, że zwierzę zostało ukąszone przez kleszcza.

Choroby odkleszczowe to choroby wielonarządowe o bardzo zróżnicowanym przebiegu i z możliwością wystąpienia wielu nieswoistych i swoistych objawów chorobowych. Pierwsze niepokojące objawy mogą pojawić się w ciągu kilku dni od chwili ukąszenia kleszcza, aż do kliku miesięcy od momentu ukąszenia.

 

DSC_0259

Każdego roku wzrasta liczba przypadków chorób przenoszonych przez kleszcze u psów w Polsce. CHROŃ SWOJEGO PRZYJACIELA, PYTAJ W LECZNICY O PROFILAKTYKĘ.