Nadciśnienie tętnicze często występuje u zwierząt z chorobami nerek, nadczynnością tarczycy, chorobami serca czy nadczynnością kory nadnerczy. Nieleczone nadciśnienie może mieć bardzo szkodliwy wpływ na wiele narządów: układ krążenia, nerki, narząd wzroku oraz mózg.

Najnowsze wytyczne wskazują, że należy badać także zdrowe koty, gdyż wraz z wiekiem u kotów zwiększa się ciśnienie skurczowe krwi, a co za tym idzie – również ryzyko nadciśnienia.

Pomiar cisnienia obwodowego

W 2017 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Medycyny Kotów wydało wytyczne co do rozpoznawania i leczenia nadciśnienia tętniczego u kotów:

  1. Koty w tzw. grupie ryzyka ( chorujące na przewlekłą niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, hiperaldosteronizm, hiperadrenokortycyzm, z wtórnymi do nadciśnienia zmianami w gałkach ocznych, nerkach, układzie krążenia i mózgu) powinny mieć wykonany pomiar ciśnienia natychmiastowo oraz kontrolnie co 3-6 miesięcy.
  2. Koty zdrowe w wieku 3-6 lat- zaleca się pomiar ciśnienia raz w roku.
  3. Koty zdrowe w wieku 7-10 lat- zaleca się pomiar ciśnienia co najmniej raz w roku.
  4. Koty zdrowe w wieku 11 lat oraz powyżej – zalecany jest pomiar ciśnienia co 6-12 miesięcy.

Pomiar ciśnienia krwi wykonuje się najczęściej na przedniej kończynie lub na ogonie. Prawidłowe ciśnienie skurczowe nie powinno przekraczać u psów 160 mmHg, oraz 120 mmHg u kotów, natomiast rozkurczowe 100 mmHg u psów, a 90 mmHg u kotów. O niedociśnieniu możemy mówić gdy ciśnienie skurczowe spada poniżej 90 mmHg, a rozkurczowe poniżej 50 mmHg.

Badania w naszej Lecznicy wykonujemy za pomocą precyzyjnego i nowoczesnego aparatu tzw. metodą dopplerowską. Dokładamy wszelkich starań, aby badanie przebiegało w sposób szybki i bezstresowy. Badanie jest tanim i czułym elementem wczesnej diagnostyki chorób. Serdecznie zapraszamy.